نگاهی به برنامه زنده صبح آمد در شبکه 3 سیما با رویکرد اجراهای خودم

از روزی که قرار شد بهزاد کاویانی برای گزارش مسابقات المپیک نوجوانان به سنگاپور سفر کنه ،آقای کاشانی  تهیه کننده  محترم برنامه پیشنهاد کردند تا در برنامه صبح آمدحضور داشته باشم.

از روز یکشنبه ٢۴ مرداد ماه مصادف با ۴ رمضان من به اتفاق علی زندی فر اجرای برنامه زنده صبح آمد رو به عهده گرفتیم .البته علی ،تجربه قبلی اجرا در کنار بهزاد رو داشت و  کار در رسانه ملی رو از ٩ سال پیش شروع کرده و اجرای اخبار جوانه ها معرف زندی فر به حساب می آد.علی یه جورایی با جزییات برنامه آشنا بود.ناگفته نمونه من هم چند باری در صبح آمد به اجرا پرداخته بودم ولی این بار قضیه فرق می کرد.چون مسولیتم رو سنگین می کرد و بایستی آبرو داری می کردم بطوریکه علاوه بر جلب نظر آقای کاشانی بایستی تمامی جوانب کار از جمله توجه به خط قرمزها و محدودیتهای سازمانی رو نیز آویزه گوشم می کردم.

برنامه صبح آمد یه مجله تصویری به حساب می آد ،چون قسمتهای مختلف و متنوعی داره که متشکل از مباحث پزشکی ،ورزشی ،اقتصادی ، اجتماعی و ... هستش.و اجرا در این چنین برنامه ترکیبی واقعا" دایره وازگانی مناسب و حداقل اطلاعاتی رو در زمینه های متنوع می طلبه.

خدارو شکر شرایط اسکانم در تهران در این مدت عالی بود . به لطف خدا و دوستان خوبی چون آقای ذولفنون معاون اداری مالی شبکه خوزستان ،آقای مستانی مدیر محترم رفاه و امور اجتماعی سازمان صدا سیما ودیگر عزیزان تمام این مدت در مجتمع رفاهی ملاصدرا اسکان داشتم و برای اجراها نیاز به پیمودن مسافت زیادی نبود چرا که در حود ٧ دقیقه طول می کشید تا به محل اجرا برسم.علاوه بر اون برخورد صمیمی و بی ریای کارکنان مجتمع ملاصدرا نیز به دل می نشست.

همراهی ،همدلی و انگیزه مثبت برادر عزیز تر از جانم علی جاوری و خانمشون در این مدت واقعا" علاوه بر دلگرمی ،اوقات تنهاییم  را در کلانشهری مثل تهران به سهولت سپری می کرد.

در حاشیه این روزها به مناسبت روز پزشک به پیشنهاد ستوان بهرامی از بچه های بازرسی بهداشت و درمان ،اجرای گردهمایی پزشکان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران را در بیمارستان ۵٠۵ ارتش در دارآباد به عهده گرفتم.تنها نکته جالب توجه این برنامه حضور امیر پوردستان فرمانده نیرو ی زمینی بود. وی در زمان سربازی من  فرمانده لشکر ٨۴ پیاده لرستان بود و به عبارتی  تجربه اجرا در محضر این امیر سرافراز را در خرم آباد داشتم.یه جوری خاطرات سربازیم زنده شد.

هر روز در صبح آمد تجربه خوبی در حوزه اجرا به دست می آوردم چون بعد از برنامه با هومن سلیمی کارشناس آشپزی برنامه کلی صحبت می کردیم.هومن شاید در برنامه فقط کارشناس آشپزی باشه ولی به خدا به نظر من یه پا مجریه و اطلاعات خوبی در حوزه مجری گری  و بازیگری داره که من یه جوری خودمو شاگردش می دونم .دو سه پیشنهاد در خصوص اجرا بهم داد که بی اغراق می تونم بگم یه دگرگونی تو اجرام اتفاق افتاد.از این مسایل بگذریم  هومن سلیمی خیلی جذاب ، دوست داشتنی و با نمکه.

 

قدم زدنهای شبانه در کنار استاد رضا صفدری  تو خیابونهای تهران با اون صدای مخملی و آرامش بخشش تموم خستگی و دلتنگی و ... از یاد می برد.من از روزی که برا اولین بار در کنار آقا رضا اجرا در شبکه سه رو با صبح انقلاب شروع کردم اگه خودخواهی نباشه به خودم حسودیم می شه .

حضور کارشناسان حاذقی مثل دکتر کیمیاگر و دکتر ابراهیمی مقدم به غنای برنامه کمک می کرد و ترکیبی بودن برنامه بیشتر به چشم می اومد.تازه منم کلی اطلاعات دست اول ازشون  در حوزه تغذیه و روانشناسی به دست می آوردم.

بی اغراق اجرای علی زندی فر و راحت بودنش خیلی به من کمک می کرد راحتر بتونم حرفامو بزنم . علی هم خداییش منهای دیگر مجری ها که همش می خوان خودشونو مطرح کنن و نشون بدن و طرف مقابلشونو ضایع کنن نبود .رابطه من و اون هم خیلی رفاقتی  و دوستانه بود.

از همه این مسایل که بگذریم از نویسنده برنامه هام خانم سلامات تشکر کنم شاید اگه بگم ، من بابت نوشته هاش جبران مالی می کنم دروغ نگفتم، ولی خداییش ارزشش رو داره یه مجری به خاطر برنامه هاش و کیفیتشون و همچنین رضایت نسبی بیننده هاش منهای برآورد تهیه کننده برای نویسنده،نیازه که بابت متن برنامه هاش که خودش دوست داره با سلیقه خودش هم باشه هزینه کنه.ویژگی نوشته های خانم سلامات  رو می تونم این جور تعریف کنم.کلمات ساده و پرمغز در عین حال بامفهوم و مردمی ،خیلی نزدیک به جنس ادبیات خودم.به خصوص اینکه مدل حرف زدنم سریع و پر حرارته که  اونم از عادتهای اجرای من به حساب می آد.

همه صحبتها به کنار اگه تهیه کننده نخواد مجری آزاد و به میل خودش چینش واژه ها رو به اجرا بزاره  و اعمال سلیقه شخصی کنه مطمئنا" برنامه نه به دل مجری می شینه نه مردم .خداییش آقای کاشانی باهمه اون تجربه هایی که تو ساخت سریالهاش داره و سخت گیریهاش ،منو آزاد گذاشته بود بطوریکه فقط به مسایل خاص سازمانی و جزییات تهیه کنندگیش در اجرا به من گوشزد می کرد ولا غیر.البته من همیشه یادم می مونه که آقای کاشانی منو به شبکه سه برد و اجازه اجرا داد به عبارتی حق پدری و استادی به گردنم داره.

به هر حال این روزها هم گذشت . اما صبح آمد سر جاشه و به کار خودش ادامه می ده. در صبح آمد رمضان امسالحدود ١٨ برنامه اجرا کردم و به جرات می تونم بگم ١٨ تجربه جدید در کار مجری گریم با تموم جزییات و حاشیه هاش به حساب می آد.

اگه خدا بخوادآقای کاشانی موافقت کرده به طور مستمر هر ماه چند روزی در برنامه  صبح آمد برای اجراحضور داشته باشم.به امید خداییکه همین نزدیکی هاست.

 

 

/ 5 نظر / 68 بازدید
علیرضاجاوری

واقعا باید اینو بگم اما نمیدونم اینجا درسته که بگم یا نه.بنظر من آقای کاشانی خدمات ارزنده ای روبه سیما انجام داده و آدم پردل و جراتیه.چرا که بسترسازی میکنه برای مجریهای جوان با آبنده ای درخشان که آقای کاشانی دراولین برخوردها این مسئله رو کاملا متوجه می شه.چراکه قدیمیا همیشه گفتن طرف موهاشو توی آسیاب سفید نکرده مصداقش همینه و این خیلی با ارزشه که تهیه کنندگانی چون ایشان به جوونهای با استعداد پرو بال بدن وبرنامه ها ی پرمحتوا بسازن.اونجوری که از شهرام جان شنیدم و تعریف می کرد چقدر اقای کاشانی سحر خیز و مقید کاره و همیشه زودتر از همه عوامل سر برنامه حاضره .برای ایشان و شهرام جان و آقای زندی فر و دیگر عزیزان بوی}ه آقای هومن سلیمی خوش زبان که این آخریها مثل یه مجری حرفه ای باشهرام پلاتوهای زیبادرعین حال مفهومی و آموزنده اجرا نمودند.یاعلی

یک دوست از روزهای موفقیت

سلام.رسیدن بخیر.گزارش کاری خوبی نوشتید.خودتون که میدونید من فقط2تا از اجراهاتونو دیدم که به نظرم فقط یکی از انها قابل قبول بود. البته این نظر من بر اساس میزان توانایی شما بود.موفق باشید

علیرضا جاوری

باسلام میخواستم خواهش کنم این عنوان یک دوست از روزهای موفقیت را اصلاح بفرمائید.چون این عنوان پرطمطراق با انرژی منفی که منتشر میکنید زمین تا آسمان منافات دارند.بنظر من اگر کسی دم از موفقیت و یا پله های ترقی می زنه نباید به خودش اجازه بده که از دوتا برنامه که دیده بخواد اظهارنظرکنه.من با اینکه خودم و همسرم شاغل هستیم صبحها برنامه را نگاه می کردم و بقیه اون رو شبها از آرشیو صداوسیما پیگیری میکردم.شما کدوم مجری رو توی ایران دیدین که خودش مستقل عمل کنه و بجای کلیشه ای عمل کردن و یا متن دیکته شده برنامه اجرا کنه.من از شما خواهش میکنم یه مقدار تحقیق بفرمائید بعد اظهار نظر نمائید تاهم خودتون موفق باشین و هم انرژی مثبت بدین.یا علی

یک دوست از روزهای موفقیت

اینبار برخلاف همیشه میگم سلام اقای جاوری .دوستیتون با اقای ملکی نیا رو تحسین میکنم .عالی بود تعصب+علاقه.......خوشبحال اقای ملکی نیا.میخوام مثل خودتون راحت نظرمو بگم .دوست خوب اگر شما در کنار علاقتون کمی هم به رشد وکمال دوستتون توجه بکنید بد نیست.ادمای زیادی هستن که بخوان از اقای ملکی تعریف بدن اقای ملکی یک دوست میخواد با نقد سازنده.درانتها هم باید بگم من ادعای مثبت بودن ندارم.

افسانه

و حالا دیگه آقا رضا در این دنیا نیست.......................روحش شاد .. خدا به خانوادش صبر بده