گپی با سید محمد رضا حسینیان مجری توانای تلویزیون در بجنورد

 

مردم بجنورد؛ مردمی مهمان نواز، صمیمی و باگذشت هستند

 سیدمحمدرضا حسینیان مجری توانمند کشورمان روز یک شنبه برای اجرای برنامه صبح انقلاب در بجنورد حضور داشت. او هم چون همکار رسانه ای ما محسوب می شود و علاوه بر آن مدیر مسئول 2 نشریه زندگی ایده آل و سیب سبز نیز هست. ما هم فرصت را غنیمت شمرده لحظاتی بعد از پایان برنامه زنده صبح انقلاب گفت و گویی با وی انجام دادیم. حسینیان به گرمی به سوالات مان پاسخ داد که جا دارد از ایشان به خاطر همکاری شان تشکر کنیم. مصاحبه ای که پیش رویتان دارید حاصل این گفت و گو با او در بجنورد است. حسینیان در رابطه با اجرای این برنامه در بجنورد می گوید: اجرا خیلی خوب بود. هم من و هم آقای آرش ضرغامی اجرای خوبی داشتیم. هم چنین مردم بجنورد نیز از این برنامه (صبح انقلاب) استقبال گسترده ای داشتند و از همه مهم تر این بود که همه مسئولان خراسان شمالی به موقع، منظم و مرتب برای اجرای برنامه آمده بودند و این نشان دهنده علاقه مندی مردم بجنورد و مسئولان استان نسبت به این برنامه است.وی ادامه می دهد: باتمام توانم سعی کردم شرایطی را فراهم کنم که مسئولان، مردم و همکارانم در بجنورد دیده شوند تا مردم ایران این استان را بهتر بشناسند.

 آقای حسینیان آب و هوای بجنورد خیلی سرد بود.

 بله سرد بود. اتفاقا بچه های بجنورد می گفتند که شما خوش شانس هستید و هوا از این سردتر هم بوده است.

 این برنامه تا چه زمانی ادامه دارد؟

 چون نمی توانستیم به همه استان های کشور تا بیست و دوم بهمن سفر کنیم، تا سی ام بهمن ادامه دارد و آخرین استان نیز ایلام خواهد بود.

 نظرتان را راجع به مردم بجنورد بیان کنید؟

 مردم بجنورد، مردمی میهمان نواز، صمیمی و با گذشت هستند.

 چه شناختی در رابطه با استان ما داشتید؟

 در مورد استان شما خیلی شناخت نداشتم. البته در نشستی که با استاندار و مدیرکل صدا و سیمای مرکز استان تان داشتم اطلاعات خوبی کسب کردم. شهر بجنورد محل گذر خیلی از علاقه مندان به علی بن موسی الرضا(ع) است و کم تر کسی است که این شهر را به خاطر نداشته باشد. من خودم زمانی که وسیله نقلیه هوایی و قطار کم تر بود با وسیله شخصی برای زیارت می آمدم و خاطره پارک باباامان در ذهنم باقی است.

 چه طور شد به عنوان مجری برنامه صبح انقلاب انتخاب شدید؟

 دوستان به بنده لطف داشتند و بنده را برای اجرای این برنامه انتخاب کردند. من نیز معتقدم شخصیت مجری از تعدادی از پازل هایی تشکیل می شود که این پازل ها در کنار هم برای مخاطب حاوی یک پیام است که من دوست داشتم در آن سفرها باشم. چون سفرها به ما کمک می کند تا در کنار مردم باشیم، یعنی نمی دانم مردم کشور ما بجنورد را چه قدر در رسانه ها دیده اند یا بیرجند و ایلام و ... و چه قدر با مراکز استان های دیگر کشورمان آشنا شده اند. خیلی خوشحالم که نام استان ها با مردمان خوبش در کنار من می تواند به مردم معرفی شود.

 نظرتان را در رابطه با اجراهای قبلی برنامه صبح انقلاب بگویید؟

 ما 2 گروه هستیم که هر کدام ما به 15 استان کشور سفر می کنیم و مجری و همکار خوب من آقای (رضا صفدری) مجری دیگر برنامه است. گروه ما از خراسان جنوبی و سپس خراسان رضوی آغاز کرد و اکنون نیز در خراسان شمالی و در خدمت شما هستیم و بعد هم به استان های گلستان، مازندران و ایلام... می رویم.

 طی این مدت اجراها چگونه بود؟

 کار سختی است. در حالی که ما داریم با یکدیگر گفت و گو می کنیم، بچه های ما در استان گلستان دکور بعدی را می زنند و همین روال ادامه دارد یعنی قبل از سفر به هر استانی گروه دکور و فنی برای مهیا کردن فضا حاضر می‌شوند. ان شاءا... با وجود همه سختی ها، اجرای ما به خوبی انجام شود و مردم راضی باشند.

 خب آقای حسینیان از حال و هوای برنامه صبح انقلاب خارج شویم و لطفا از خودتان برای مان بگویید.

 سیدمحمدرضا حسینیان هستم در سال 1352 به دنیا آمده و دانش آموخته رشته کشاورزی از دانشگاه گیلان هستم. برای نخستین بار در سال 1372 حضور در رادیو و تلویزیون را در استان گیلان تجربه کردم و بعد از آن وارد رسانه شدم. سال های 72-73 -74 (در این دهه ها) سال های گسترش رادیو و تلویزیون بود. در آن دوران در دانشگاه گیلان تحصیل می کردم. شبکه استانی صدا و سیمای گیلان در حال راه اندازی بود و این گسترش فضا نیازمند نیروهای جدید بود و من در واقع طی فراخوان هایی که صدا و سیمای این مراکز به دانشگاه می داد به عنوان گزارشگر وارد رادیو شدم.

 آقای حسینیان اولین برنامه ای که اجرا کردید چه نام داشت؟

 اولین برنامه ام همان گزارش رادیویی بود. آن موقع شبکه استانی گیلان راه نیفتاده بود- همان گونه که خودتان مطلع هستید شبکه استانی تعریف های خاص خودش را دارد- آن موقع، زمان ما اندک بود. من گزارشگر برنامه ای در حوزه ایثارگران بودم. سپس از گزارشگری تهیه کنندگی رادیو را برعهده گرفتم و بعد از رادیو وارد تلویزیون شدم. تا پایان سال (1376) در استان گیلان بودم. به واقع طی مدت 4 سال یک دوره فشرده معادل واحدهای لیسانس را طی کردم. سپس به تهران آمدم و تاکنون مشغول به کار هستم.

 چه خاطره ای از اولین برنامه ای که اجرا کردید دارید؟

 همش استرس بود. زیرا کاری که انجام می شد دیگران باید نسبت به آن قضاوت می کردند. در اولین تجربه رادیویی ام که گزارشگر بودم استرس داشتم و با خودم می گفتم آیا می شود یک گوینده خوب شوم، وقتی گوینده رادیو شدم می گفتم چه قدر خوب است تهیه کنندگی را تجربه کنم و زمانی که این کار را تجربه کردم به کارهای بزرگ فکر می کردم. یکی از بهترین تجربه هایم گزارشگری جشن عاطفه ها در سال 1374 بود.

 و خاطره اولین تجربه تصویری

 همان تجربه استان گیلان بود. یادم هست که خودم را برای اجرا آماده می کردم و در واقع فکر می کردم می توانم این کار را انجام دهم یا نه (آن موقع خیلی کم سن و سال بودم) سال 1375 23 ساله بودم که جلوی دوربین رفتم. اولین اجرایم در کنار فرمانده سپاه استان گیلان و آقای دیگری که نامش خاطرم نیست خیلی برنامه پیچیده ای بود. چون فیلمش را هم دارم بعضی اوقات که نگاه می کنم با خودم می گویم عجب جراتی کردم و شجاعتی به خرج دادم. بعد از آن برنامه اجراهای زیادی برای شبکه استانی گیلان داشتم و در آن زمان یکی از پرکارترین مجریان شبکه استان بودم.

 کدام یکی از آشنایان تان برای نخستین بار تصویر شما را در تلویزیون دید؟

 برای اولین بار من به عنوان مجری برنامه سلام صبح بخیر از گیلان به تهران آمدم که آن آمدنم به تهران پخش شدن تصویرم از شبکه سراسری مانند بمبی بود که منجر شد خیلی از آشنایان خوشحال شدند. مادرم نیز خیلی خوشحال شد (می خندد) و به خاله خان باجی ها، دخترخاله، خواهرها و اقوام و آشنایان زنگ زد که می خواهند پسرم را در تلویزیون نشان دهند. آقایان نظام اسلامی و واحدی مجریان آن برنامه خوب بودند و بنده هم به عنوان میهمان در برنامه حضور داشتم. اجرا هم، اجرای بدی نبود، آن شد که تصویرم برای اولین بار در سطح کشور پخش شد.

 برای اولین بار وقتی اجرای خودتان را در تلویزیون دیدید چه حسی داشتید؟

 همیشه نگاه منتقدانه نسبت به اجراهایم دارم و در این خصوص بسیار حساس و همیشه ایرادها و نقص هایی را که در اجراهایم بوده به دقت بررسی می کنم.

 چه برنامه هایی تاکنون اجرا کرده اید؟

 می خندد- به اندازه موهای سرم برنامه اجرا کرده ام. (هرچند که موهایم ریخته است) ولی واقعا بدون هیچ گونه ادعایی در زمینه کار رادیو و تصویر اجراهای بی شماری داشتم و در اصل می توانم بگویم من در رادیو بزرگ شده ام.

 چند برنامه شاخص که اجرا کردید نام ببرید؟

 در ابتدا مجری پخش بودم و آن موقع پخش برای خودش اعتباری بود. در واقع الان دیگر آن اتفاق نمی افتد و زیرنویس ها کار مجری ها را انجام می دهند ولی می توانم برنامه خوب پنجره شبانه را به عنوان شاخص ترین کار نام ببرم، اخیرا یک برنامه ای به نام سینما گلخانه داشتیم که سال گذشته پخش شد برنامه ای دیگر نیز تحت عنوان سفر بخیر نیز اجرا کردم که برنامه بدی نبود و همین برنامه که در خدمت شما هستم (صبح انقلاب) که به استان ها و شهرستان ها سفر می کنم.

 پراستقبال ترین آن کدام برنامه بود؟

 به نظرم پراستقبال ترین آن ها برنامه پنجره شبانه بود. به خاطر این که این برنامه برنامه ای ساده و صمیمانه بود وقتی که قضاوت و داوری را به مردم واگذار کردیم، پرمخاطب ترین برنامه تلویزیونی شد که تهیه کننده، مجری و دست اندرکاران فنی همگی جایزه گرفتند.

 اشاره به سینما گلخانه کردید آیا در زمینه سینما نیز تخصص دارید؟

 خیر- همان گونه که شاهد این برنامه بودید. سینما گلخانه برنامه ای بود که یک فیلم سینمایی پخش می کرد و یک سوال قرآنی داشت و جایزه ای نیز به مردم می دادند. ما وظیفه مان پخش فیلم سینمایی، توضیح آن فیلم، جلب نگاه مردم روی یک سوال بود. برنامه خیلی موفقی بود و روزانه 900 هزار و گاهی یک میلیون پیام کوتاه داشتیم، یعنی اکنون رکورددارترین برنامه تلویزیون، برنامه سینما گلخانه است. در برنامه سینما گلخانه شب مبعث حضرت رسول(ص) 5 میلیون و 200 هزار پیام کوتاه داشتیم در یک برنامه و یک شب آقای رحیمی تهیه کننده موفق آن برنامه تهیه برنامه صبح انقلاب را نیز برعهده دارد.

 آیا دوست دارید در سینما و تلویزیون بازی کنید؟

 دوست ندارم در سینما بازی کنم نه این که علاقه ندارم ولی به نظر من هر کسی باید لباسی بپوشد که به او بیاید در زمینه بازیگری بعید می دانم که چنین استعدادی داشته باشم، ولی همیشه به رسانه علاقه مندم.

 آیا پیشنهاد بازی داشتید؟

 نه- می خندد- فیلم سینمایی کلوخ بود که من نقش کلوخ را بازی کرده ام.

 با کدام یکی از مجریان بیشتر رفیق هستید؟

 نسبت به همه همکاران خود ابراز علاقه می کنم و ارادت دارم. همکاران من همه خوب و توانا هستند و همگی شان را دوست دارم. من به خاطر چندین سفر خارج از کشوری که به لطف بعضی از دوستان رفتم با بعضی از دوستانم ارتباط نزدیک تر و بهتری داشتم مانند آقای (فرزاد جمشیدی) که دوست بسیار خوب من هستند که طی سفرهای طولانی به یک رفاقت عمیقی رسیدیم. دوست عزیزم آقای (کاظم احمدزاده) برادر بزرگ ترم است خیلی به ایشان علاقه مندم که باز هم در سفر یکدیگر را کشف کردیم، البته نمی دانم ایشان من را کشف کردند یا نه ولی من به واقع دوستی با ایشان را کشف کردم.

 از نظر شما 3 مجری برتر تلویزیون کدام ها هستند با چه ویژگی هایی؟

 به نظرم آقای شجاعی مهر از مجریان بسیار توانای تلویزیون هستند. ویژگی اصلی ایشان توانایی و ماندگاری شان در عرصه رسانه است، چون ماندگاری در عرصه رسانه کار آسانی نیست. به نظرم آقای شجاعی مهر امروز قریب به 2 دهه است که مجری تلویزیون هستند و من همیشه به ایشان احترام می گذارم.از مجریان دیگری که از توانایی بالایی برخوردار هستند می توانم به دوست و برادر عزیزم آقای رضا شهیدی فر مجری (مردم ایران سلام) اشاره کنم. پشت اجرای ایشان همیشه با تفکرات و شناخت زیادی نسبت به مردم کشور و رسانه دارند. یکی از مجریان دیگری که به او در حوزه اجرا علاقه مندم آقای (اینانلو) است که بسیار مجری توانایی است و در برنامه (مردم ایران سلام) کار تخصصی را انجام می دادند.

 نخستین و آخرین مصاحبه خود را با کدام رسانه یا مجله انجام دادید؟

 مصاحبه های زیادی تاکنون با رسانه های وابسته به حوزه مطبوعات مثل سروش، مجله سینما و بعضی مجلات خانوادگی انجام داده ام. اولین مصاحبه ام در استان گیلان بود. (اسم مجله را به خاطر نمی آورم) ولی آخرین مصاحبه ام با (همشهری جوان) بود که گفت‌وگوی مفصلی را انجام دادم.

 علاوه بر این کار به چه کار دیگری مشغولید؟

 من مدیر مسئول 2 نشریه به نام های زندگی ایده ال و سیب سبز در تهران هستم.

 آیا شما از مطالب مجله هایتان راضی هستید؟

 بله- از مطالب مجله هایم راضی ام. همه مردم نیز راضی اند. ما هوادارانی به نام کلوپ هواداران زندگی ایده آل داریم و همه به ما کمک می کنند تا در ترویج یک زندگی ایده آل، آرام، همراه با آسایش، پاکیزگی و با یاد خداوند بزرگ در این مجله پیشرفت کنیم.

 از مشاورانی که انتخاب کرده اید (مجله زندگی ایده آل) مثل بهرام رادان که مشاور سینمایی تان در این مجله هستند راضی هستید؟ فکر می کنید این مشاوران به خصوص ایشان چه قدر توانسته اند در مجله تان تاثیر بگذارند؟

 بله- وجود مشاوران در این نشریه تاثیرگذار است. بالاخره مردم نسبت به چهره بازیگران علاقه مند هستند ما در مجله خود از چهره هنرمندان بهره مند می شدیم. بهرام رادان به خاطر هنرش ستاره است و ایشان به ما محبت دارند و ما در نشریه مان از نظرات این هنرمند بهره می بریم.

 زندگی ایده آل از نظر شما چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

 همیشه معتقدم توی زندگی باید یک پله بالاتر و یک هدف بالاتر را درنظر بگیرید یعنی همه ما باید جا پای مشکلات بگذاریم. زندگی ایده آل باید هیچ زمان توقف نداشته و متفاوت باشد و به سمت جلو برود.

 چه پیشنهادی به جوانان علاقه مند به مجری گری دارید؟

 من به آن ها حق می دهم و مطمئنم اگر تلویزیون یک روز بتواند پذیرای این عزیزان علاقه مند به حرفه مجری گری باشد من در صف مجری ها نفرهزارم هم نیستم. به خاطر این که مردم ایران مردمان طناز و اهل ادب و فرهنگ هستند و جوانان از عهده کار مجری گری به خوبی برمی آیند، اما به جهت این که رسانه ما وابسته به مجموعه دولت است، درهای رسانه روی جوانان بسته است. البته سازمان پذیرای جوانانی می باشد که از نرم کمی بالاتر (هوش بالایی) برخوردار باشند و این نرم باعث پذیرفته شدن آن ها در رسانه می شود.به هر حال توصیه من به جوانان این است که هیچ وقت سودای پریدن و رسیدن به پایتخت را نداشته و در سر نپرورانند چون آن جا گردش خیلی سریع است و چه خوب که همین جا بمانند و در کار خود تبحر و تخصص لازم را به دست آورند و سپس اگر خواستند جا به جا شوند هیچ مشکلی برایشان پیش نمی آید.

 سخن پایانی خود را بیان کنید؟

 من بعضی اوقات روزنامه شما را می بینم که در فرودگاه تهران به صورت رایگان دراختیار مسافرانی که سوار هواپیما می شوند قرار می گیرد و از این عمل خوب روزنامه شما خوشحالم و تبریک می گویم و مردم از این روزنامه در سفر استفاده و مطالعه می کنند. سلام من را به همکاران عزیزتان برسانید. برای تان روزهای خوش به همراه سلامتی را آرزومندم.

 چاپ شده در روزنامه خراسان شمالی 2/11/87

/ 0 نظر / 12 بازدید