«محمود شهریاری» مجری توانای تلویزیون:

گفتگو : مریم احمدی

من شغلم را خیلی دوست دارم

هیچ وقت سعی نکردم انجام وظیفه داشته باشم!
من به ‌آینده خوش بین وامیدوارم

اشاره :

«محمود شهریاری» را باید یکی از بهترین و تواناترین مجریان سازمان صدا وسیما پس از پیروزی انقلاب اسلامی ‌نامید!
توانایی‌های او در اجرا بر همگان ثابت شده است چرا که بدون شک اجراهای زنده و غیر زنده ی بسیاری را ازاو شاهد بوده‌اید. ‌امروزه دیگر محمود شهریاری یک مجری پیشکسوت محسوب می‌شودکه دیگران از او چیز می‌آموزند.
گفتگوی مریم احمدی خبرنگار انجمن دوستداران ایران را با این هنرمند خوب تلویزیون بخوانید.
از محمود شهریاری بیشتر بگویید؟
من دوم دی ماه 1388 در بیجاربه دنیا‌ آمده‌ام در آغاز تولد هنوز یک ماه بیشتر نداشتم که بیمار شدم.پزشکی که من بیمار او بودم، آلمانی بود.او به پدر و مادرم توصیه می‌کند که مرا حتما به تهران ببرند ودر یک بیمارستان مجهز بستری کنند. والدینم مرا به بیمارستان کودکان در ابتدای خیابان طالقانی می‌برند و آنجا بستری‌ام می‌کنند.چون مدت بستری در بیمارستان طول می‌کشد، پدر و مادرم مجبور می‌شوند همین جا بمانند و از من نگهداری و پرستاری کنند و این قضیه منجر می‌شود به ماندن دائمشان در تهران.
• بیماریتان چه بود؟
سنگ مثانه وسنگ کبد داشتم و تا آنجایی که یادم می‌آید همیشه گلو درد وتب و این جور چیزها داشتم.
• شما با تلاش وکوشش خودتان به این جایگاه رسیدید یا شانس آوردید؟
من اصلا به شانس معتقد نیستم من فکر می‌کنم انسان‌ها در هر جایی که هستند شایستگی آنجا را دارند و براساس تلاش وشناختی که از خودشان دارند و راهنمایی‌هایی که می‌گیرند جلو می‌روند.
از جایگاهی که دارید راضی هستید؟
بله فوق العاده راضی‌ام، از شغلم هم خیلی راضی هستم ‌اما هر چه که می‌گذرد کار برایم سخت تر می‌شود الان در این سن و این موقعیت اجرای برنامه برایم خیلی مشکل‌تر از 15- 10 سال پیش است به دلیل این که احساس می‌کنم توقعی که الان از من دارند خیلی بالا تر است و من باید مطابق توقع مردم برنامه‌ها را اجرا کنم و پخته تر باشم.


120-khabar.jpg

 

چرا این قدر می‌خندید؟
شادی مخصوصا در اجرا یک ویژگی خیلی مهم است. مردمی‌که از کار روزانه خسته به منزل بر‌می‌گردند دوست دارند برنامه‌ها طوری باشد که یک مقدار از خستگی آنها کم بکند نه این که دردی به درد‌های آنها بیفزاید.
یک مجری خوب چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟
مهم ترین ویژگی یک گوینده ومجری این است که صدای خوب و آرامش بخش ودل نشینی داشته باشد.
عنوان شغلی شما تهیه‌کنندگی است نه گویندگی؛ کدام یک جذابیت بیشتری برایتان دارد؟
من اجرا را خیلی دوست دارم کاری بوده که همیشه در رویا‌هایم بهش پرداختم.‌اما چون در دانشکده صدا و سیما رشته‌ای تحت عنوان گویندگی و اجرا وجود نداشت مجبور شدم فیلم‌نامه نویسی بخوانم و بعد لیسانس پژوهش هنرکه به تهیه کنندگی نزدیک تر است را گرفتم و با این عنوان استخدام سازمان شدم‌، اما عشق من اجرا وگویندگی است.
• چه چیزی در این حرفه شما را زجر و آزار می‌دهد؟
هیچ چیز آن. من شغلم را خیلی زیاد دوست دارم و جزو رویاهای کودکی‌ام بوده، بنابراین چون با عشق این کار را انجام می‌دهم هیچ وقت خسته و اذیت نشدم. با توجه به مقرراتی که در سازمان وجود دارد ما محبوبیت‌های خیلی زیادی داریم و زندگی شخصی ما کاملا تحت تاثیر شغلمان است، ‌اما هیچ وقت این محدودیت ما من را اذیت نکرده و سعی کردم از هر کدامش به عنوان پله‌ای برای ترقی و صعود بیشتر استفاده کنم وفکر می‌کنم پیش رفت در این محدودیت‌هاست. شاید اگر خیلی آزاد بودیم این پیشرفت‌ها حاصل نمی‌شد. بنابراین من هیچ چیز آزار دهنده‌ای در شغلم سراغ ندارم فقط تنها انتظاری که دارم این است که مدیران فرهنگی وهنری ما از کسانی انتخاب شوند که با این کار آشنا هستند.مدیری که خارج از این حوزه به این حوزه وارد می‌شود تا بیاید این کار را بشناسد به آن لطمه می‌زند و ما را دچار سیرقهقرایی و در جا زدن می‌کنند.
• شما به عنوان یک پیشکسوت و کارشناس که مدت‌ها در رادیو و تلویزیون فعالیت داشتید و دارید، بفرمایید مجریانی که الان در صدا و به خصوص تلویزیون هستند و مثل قارچ همین طور زیاد می‌شوند و دارند فعالیت می‌کنند را به عنوان گوینده و مجری قبول دارید؟
نه متاسفانه. شما ببینید الان به دلایل واهی و کم‌اهمیت ما مجریان خوبمان را کنار می‌گذاریم.
• مثل...؟
خب شما ببینید الان چرا از رشید پور، احمد زاده، آتش افروز،اسماعیل میر فخرایی، محمد صالح علاء، رضا صفدری و... خبری نیست واقعا این‌ها چرا اجرا نمی‌کنند. مطمئنم به دلایل واهی کنارگذاشته شدند چون اگر دلایل واهی نباشد مدتی بعد دوباره نمی‌روند سراغشان و دعوت به کارشان کنند. به چه دلیل اینهاکه تخصص این کار را دارند و این رسانه را کاملا می‌شناسند کنار گذاشته‌ شده‌اند و بعد از یک خواننده یا هنر پیشه بخواهند که برنامه اجرا بکنند اون مدیر عزیز بیاید برای من روشن بکند که این خواننده یا هنرپیشه چه مزیت‌ها و برتری‌هایی نسبت به اون مجری داشته که او را کنار گذاشتند؟ نتیجه این کارها این می‌شود که برنامه‌ها طرفدار ندارند و مردم کشیده می‌شوند به سمت شبکه‌های ماهواره‌ای.
• محمود شهریاری خودش را آدم موفقی می‌داند؟
خیلی زیاد. من چون به شغل و خانواده وکشورم فوق‌العاده علاقه‌مندم این سه عامل را باعث مومفقیت خود می‌دانم.
• زمانی که کار اجرا را شروع کردید با چه هدفی این کار را کردید؟
مهمترین هدفم موثر بودن بود. یعنی واقعا هر برنامه‌ای را که می‌خواهم اجرا کنم به این فکر می‌کنم که این برنامه برای مردم اثری دارد و به درد آنها می‌خورد؟ یا فقط وقت پر کردن و انجام وظیفه است. هیچ وقت سعی نکردم انجام وظیفه داشته باشم همیشه تلاش کردم برنامه‌ای را اجرا و تهیه کنم که مشکلی از مشکلات مردم را حل کند.
• بهترین برنامه و بدترین برنامه از نظر محمود شهریاری؟
بهترین برنامه،سریال راه شب کار داریوش فرهنگ و برنامه دیار آشنا که کار خودم است و برنامه همراه ایرانیان که کار جواد آتش افروز می‌باشد که البته این دو برنامه برای ایرانیان خارج ازکشور پخش می‌شود. بدترین برنامه هم برنامه صبحگاهی شبکه 5 است. دکور، فضاسازی‌ها، آیتم‌های این برنامه و... همه و همه خیلی بد است. همین طور برنامه صبحگاهی شبکه 1، سلام صبح بخیر، نیز اصلا جالب نیست.
• بزرگترین آرزوی خصوصی و هنری محمود شهریاری؟
آرزوی خصوصی‌ام این است که همیشه سالم و سلامت باشم و دخترم در همه ی کارها موفق باشد و از لحاظ علمی‌وفرهنگی وهنری به مدارج بالا وخوبی برسد ودر زمینه کاری آرزویم این است که برنامه‌هایی اجرا بکنم که به درد مردم بخورد.
• آینده را چگونه می‌بینید؟
من به آینده همیشه خوش‌‌بین و امیدوارم اگر این افق روشن نباشد و تیره و تاریک باشد هیچ حرکتی صورت نمی‌گیرد و هیچ انرژی در آدم نمی‌ماند. از قدیم گفته‌اند که انسان با امید زنده است همیشه باید‌امید داشته باشیم که فرداهایی روشن در انتظار ماست و فردا توسط خود ما ساخته می‌شود یعنی عملکرد ‌امروزمان فردا را می‌سازد.
• شما وقتی مدتی جلوی دوربین نیستید حرف وحدیث‌ها و شایعات زیادی برایتان درست می‌شود. با شایعات چگونه برخورد می‌کنید؟
خوب آره همینطور است. دوروز که غیبت داشته باشید شایعات زیادی ایجاد می‌شود. البته شایعات برای من وهمکارانم به شکل عادت در آمده و سعی می‌کنیم با آنها کنار بیاییم.
• کی استعداد خود را کشف کردید؟
از دوران دبستان همیشه دعای صبحگاهی مدرسه را من می‌خواندم وبرای بچه‌ها برنامه اجرا می‌کردم از همان موقع احساس کردم که این استعداد در من هست ومی‌توانم دراین راه موفق شوم.
*در زمینه‌های دیگر هنری فعالیت می‌کنید؟
اتفاقا در زمینه‌ی موسیقی سنتی کلاس‌های آقای شاپور رحیمی‌ را گذراندم و مدت کمی‌هم در کلاس‌های استاد محمد نوری شرکت کردم‌ اما بعد احساس کردم از این شاخه به آن شاخه پریدن کار را مشکل می‌کند وفکر کردم حالا که در کار اجرا موفق‌ترم همین کاررا به عنوان یک رشته تخصصی دنبال کنم بهتر است. در زمینه بازیگری هم پیشنهاد‌های زیادی‌ چه برای سینما و چه تلویزیون داشتم‌ اما فقط یکی از آن پیشنهاد‌ها جامه عمل پوشید و آن هم سریال بازیگر بود که «محمد صالح علاء» و «رضا صفدری» جلوی دوربین رفتم.
• از اینکه یک تجربه در کار بازیگری داشتید پشیمان و ناراحت نیستید؟
ناراحت نیستم ولی دیگر تکرارش نکردم.
• در حرفه خودتان تا به حال به کسی حسادت کرده‌اید؟
غبطه خورده‌ام که مثلا اگر حافظه فلان استادم را داشتم برنامه‌ام خیلی بهتر می‌شد حتی به آن بچه‌ای که با عموپورنگ برنامه اجرا می‌کند غبطه می‌خورم، اما یک غبطه و حسرت سازنده.
• مشوقی هم در این کار داشتید؟
همیشه معلم‌هایم مشوق‌هایم بودند. بخصوص معلم‌های ادبیات که خیلی تشویقم می‌کردند.
• برای آینده خودتان چه تصمیمی دارید؟
اگر یک زبان دیگری را غیر از زبان فارسی بلد باشم، شاید موفقیت‌های ملی و منطقه‌ای به موفقیت‌های بین‌الملل بینجامد.
• برای فرار از فشار کاری چه می‌کنید؟
کار اگر با علاقه باشد آم را خسته نمی‌کند ولی معمولا اگر خودش پیش بیاید به مسافرت می‌روم.
• مثلا کجا؟
شمال کشور را خیلی دوست دارم.
• اگر مجبور شوید غیر از تهران جای دیگری زندگی کنید کدام شهر را انتخاب می‌کنید؟
رامسر.
• شما متولد دی ماه هستید چه خصوصیاتی دارید؟

متولدین دی آدم‌های صبوری هستند، خانواده دوست و خیلی برونگرا هستند. به کارهای اجتماعی و معاشرت هم علاقه زیادی دارند.
• شما با همسرتان در دانشکده آشنا شدید و این آشنایی منجر به ازدواج شد، در این باره صحبت کنید؟
به نظر من ازدواج‌هایی که در دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد ماندگاری‌اش بیشتر از بقیه ازدواج‌هاست، چون سن افراد تقریبا به هم دیگر می‌خورد، همین‌ط‌ور سطح تحصیلات و توقعات اجتماعی‌شان متناسب است.
• ازدواج شما با عشق صورت گرفت؟
ازدواج ما بیشتر با شناخت بوده است. وقتی شناخت درست صورت بگیرد به عشق هم می‌انجامد.
• در کارهای خانه به همسرتان کمک می‌کنید؟
باور کنید آنقدر سرم شلوغ است و محدودیت زمانی دارم که اصلا نمی‌رسم.
• در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟
برنامه‌ای به نام «دیار‌آشنا» که از شبکه جام‌جم پخش می‌شود و با استقبال خیلی خوبی از طرف هموطنان خارج از کشور مواجه شده است، البته طرح‌هایی هم به چند شبکه مختلف دادم که هنوز تصویب نشده.
• و پایان گفت‌وگو
برای همه هموطنانم آرزوی سرافرازی و سربلندی دارم و امیدوارم در همه کارها موفق باشند.

/ 0 نظر / 25 بازدید