گفتگو با رضاصفدری تهیه کننده ومجری تلویزیون

  

اصفهان-برنامه صبح انقلاب-تهییه کننده محمد (نادر)کاشانی

 

 

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، صفدری از سال 60 در سن 17 سالگی به عنوان گزارشگر پشتیبان، وارد سیما شد. او در سال 63 به رادیو رفت و در ادامه دوره کوتاهی را در دوبلاژ فعالیت کرد. صفدری از سال 73 با برنامه‌ی «تا هشت‌ونیم» به عنوان مجری به تلویزیون وارد شد. اجرای برنامه‌های «شب‌های تابستان»،«شب‌های زمستان»،«تابستان 75»،«چراغ»،«30بهار»،«صبح انقلاب» و کارگردان سریال «باغچه مینو»،«یه شب مهتاب» و تهیه ـ کارگردانی و بازی در مجموعه‌ی

«بازیگر» از جمله فعالیت‌های او در تلویزیون است. علاوه بر آن از سال 77تا 81 اجرا نخستین برنامه‌ی زنده‌ی شبکه‌ی جهانی جام جم به نام «ارتباط» را برعهده داشت. صفدری علاوه بر تهیه‌کنندگی و اجرا در تلویزیون گاهی نیز برای رادیو برنامه‌سازی می‌کند.

 

او در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا مردم می‌توانند به رسانه در زمینه ساخت برنامه‌های گفت‌وگومحور کمک کنند اظهار کرد: متأسفانه مردم کم‌تر درخواست ساخت برنامه‌های گفت‌وگو محور را از صداوسیما کرده‌اند. از سوی دیگر به محض ساخت یک برنامه‌ی انتقادی و نقد عملکرد سازمانی از طرف نهادها و سازمان‌ها اعتراض می‌شود. در کشور هیچ سازمانی تحمل نقد شدن را ندارد. به عنوان نمونه نمی‌توانیم پزشکان یا پلیس‌ها را نقد کنیم و حتی در سریال‌ها با آن‌ها شوخی کنیم. به‌همین خاطر در تلویزیون نمی‌توان برنامه‌های انتقادی ساخت چون حجم فشار از بیرون بسیار زیاد است.در واقع هم سازمان‌ها به برنامه‌سازان و مدیران تلویزیون فشار می‌آورند هم نمی‌توانیم هیچ قشری را نقد و با آن‌ شوخی کنیم.

 

در ادامه‌ی صفدری درباره‌ی مسایل مربوط به اجرای تلویزیونی سخن گفت.

صفدری درباره مزایا و معایب به‌کارگیری بازیگران به عنوان مجری به خبرنگار ایسنا گفت: متأسفانه در سی‌سال اخیر، مدیران تلویزیون برای آموزش در زمینه اجرا اقدام نکرده‌اند. البته به خودی خود اشکالی ندارد که بازیگران به عنوان مجری در تلویزیون فعالیت کنند و برعکس. چراکه برخی از آنان مانند شهاب حسینی هستند هم در زمینه اجرا موفق بوده‌اند هم بازیگری.

او در زمینه‌ی دلایل استفاده از بازیگران به عنوان مجری تصریح کرد: در برخی موارد پخش تصویر چندین مجری ممنوع می‌شود. در این شرایط تلویزیون با کمبود مجری مواجه می‌شود. این در حالیست که تعداد مجریان خوب تلویزیونی کم‌تر از انگشتان دو دست است ، در نتیجه مدیران از بازیگران برای اجرای برنامه‌ها استفاده می‌کنند.

صفدری با اشاره به یکی از علت‌های این امر اضافه کرد: در برخی مقاطع تصمیم گرفته می‌شود که مجریان موفق، بیش از این در سطح جامعه مطرح نشوند.

 

مجری برنامه‌ی «شب‌های تابستان» اضافه کرد: گاهی اوقات در زندگی خصوصی مجریان با این توجیه که آن‌ها الگوی جامعه هستند، کنکاش می‌شود و برخی مواقع، این کاربه ممنوعیت فعالیت آنان منجر می‌شود. البته مدیران سازمان بسیار از نیروهای خود حفاظت می‌کنند و اگر فردی از میان آن‌ها ممنوع از فعالیت شود، پیگیر کار او می‌شود.

او با بیان این‌که در سیما نقد عملکرد هیچ‌یک از دولت‌ها را نداشته‌ایم، گفت: متأسفانه اگر کوچک‌ترین انتقادی از دستگاه‌های اجرایی در برنامه‌ها بکنیم، سریع مسوولان واکنش نشان می‌دهند این درحالیست که تنها نهادی که می‌تواند نقاط قوت و ضعف را بیان کند رسانه‌ها اعم از نوشتاری یا دیداری- شنیداری هستند.

 

صفدری در پاسخ به این پرسش که آیا مجریان قدیمی درباره شاخص‌ها و استانداردهای این مشاغل می‌توانند پیشنهادهای مدون ارائه دهند، گفت: این کار بسیار ضرورت دارد. ولی اصلا توجهی به شاخص‌ها و استانداردهای کار اجرا در صداوسیما نمی‌شود.

وی گفت: البته ما قصد داریم انجمنی با حضور گویندگان و مجریان تلویزیونی راه‌اندازی کنیم. برخی ازمجریان مانند فرزاد حسنی، محمود شهریاری ، محمدرضا شهیدی‌فر و جواد آتش‌افروز با این کار موافق بوده‌اند. قرار شده است جلساتی برگزارو به تدریج این انجمن را راه‌اندازی کنیم.

او در برابر این پرسش که انجمن گویندگان و مجریان رادیو ، تلویزیون و صحنه تشکیل شده است چرا به آن نمی‌پیونند؟ از وجود این انجمن ابراز بی اطلاعی و خاطرنشان کرد: با این کار نوعی امنیت شغلی برای مجریان به وجود می‌آید بدین ترتیب تنها به خواست یک مدیر، مجریان بیکار نمی‌شود.

 

مجری برنامه‌ی «چراغ» در پاسخ به این پرسش که آیا لازم است مجریان در قالب خاصی از برنامه‌ها به اجرا بپردازند تأکید کرد: فعالیت هر مجری و حتی تهیه‌کننده در قالب و موضوع خاصی بهتر است اما در زمینه مجری و گوینده آن‌قدر کمبود وجود دارد که برنامه‌سازان مجبور به استفاده از مجریان در برنامه‌هایی با موضوع و قالب‌های مختلف می‌شوند. از سوی دیگر در برنامه‌هایی مانند مجله‌های تصویری، موضوعات مختلف مطرح می‌شود در نتیجه مجری باید آگاهی‌هایی کلی داشته باشد.

 

صفدری درباره ضرورت آموزش به تهیه‌کنندگان و مجریان اظهار کرد: صددرصد به آموزش نیاز داریم، تمام کسانی که در رادیو و تلویزیون فعالیت می‌کنند نیازمند آموزش‌دیدن هستند اما متأسفانه صداوسیما در این زمینه اقدام نمی‌کند حتی کارکنان خود را به این امر تشویق نمی‌کند علاوه بر آن برای آن‌ها بین افرادی که به صورت خودجوش دنبال به‌روز کردن اطلاعات خود هستند با کسانی که این زحمت را به خود نمی‌دهند فرقی قایل نمی‌شود.

 

صفدری در این گفت‌وگو هم چنین درباره حضور برنامه‌سازان تلویزیون در سینما در سال‌های اخیر و رویکرد اهالی هنر هفتم به آنان به ایسنا گفت: برخی از اهالی سینما در مقابل تلویزیون موضع می‌گیرند، برنامه‌های آن را سطح پایین می‌دانند، به افراد فعال در سیما از بالا به پایین می‌نگرند و آنان را افرادی کم‌سواد، فاقد نگاه درست به مسایل اجتماعی می‌دانند، در صورتی‌که سازندگان برنامه‌های تلویزیونی به‌ویژه سریال‌های 90 شبی، افرادی هوشمند و توانا هستند که به مسایل روز جامعه آشنایی کامل دارند، به همین دلیل مردم از ساخته‌های آنان استقبال می‌کنند.

 

این تهیه‌کننده ادامه داد: در چندسال اخیر تلویزیون از اهالی سینما حمایت و عنوان نمونه میزگردهای سینمایی با حضور اهالی این رسانه پخش کرده است. علاوه بر آن بازیگران، کارگردانان و عوامل فنی سینما را برای سریال‌سازی به کار گرفته است. منتقدانی نیز که سال‌ها از تلویزیون ایراد گرفته‌اند اکنون در برنامه‌های تلویزیونی حضور می‌یابند.

او با اشاره به ژانرهای رایج در سینما درحال حاضر گفت: اکنون ژانر خانوادگی در فیلم‌های سینمایی بسیار دیده می‌شوند. سازندگان این فیلم‌ها دقیقا به موضوعاتی روی آورده‌اند که در تلویزیون با استقبال مخاطبان روبه‌رو شده است.

 

کارگردان سریال «بازیگر» با این اعتقاد که اهالی تلویزیون مظلوم بوده‌اند اظهار کرد: فعالان تلویزیون نه تنها در بخش سریال بلکه در قالب‌های مانند ترکیبی، خبرو میزگرد نیز خیلی مظلوم بوده‌اند، آنان فعالیت‌های زیادی در 30 سال اخیر انجام داده‌اند ولی همواره با دیدی منفی به آن‌ها نگریسته شده است.

 

 
 

 

رضا صفدری - تهیه‌کننده و مجری تلویزیون- با حضور در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ی ضرورت حضور مجریان در قالب خاصی از برنامه‌ها و ضرورت آموزش به تهیه‌کنندگان و مجریان سخن گفت.

/ 4 نظر / 25 بازدید
نويد

خبر درگذشت ناگهاني ايشان را به خانواده محترم صفدري تسليت عرض مي نمايم روحش شاد

مجید

خدا رحمتشون کنه . روحشون شاد و خداوند به بازماندگانش صبر بدهد .....[گل]

خدا رحمتش کنه. دلم برا لبخندهای زیبایش تنگه. اما راحت شد از شر این دنیا. الهی اون دنیا براش فراوانی نعمت و آرامش و آسایش باشه. خدا ازش راضی باشه. نازنین بود به خدا!

بهار

چرا زنگی نامه رضا بخش 2 رو نمیذارید؟